22 Pushup Challenge

50 lat w Służbie Pokoju - Koncert Szczecin

Krystian, Piotr, Łukasz, Marcin, Marek - pamiętamy Was. Pamiętamy także Zbyszka,

który dołączył do Was dzień później. Gloria Victis!

"Armia Demonów" należy do rannych żołnierzy

logo

Tytuł piosenki Armia Demonów - przekazany Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju - to nawiązanie do tytułu filmu Demony Wojny według Goi. W przeciwieństwie do Psów Wojny jak są określani najemnicy, Demony Wojny to żołnierze , których sumienia zniszczyła wojna i nie są wstanie odróżnić dobra od zła, przez co stają się gorsi od swego wroga. Malarz Francisco Goya przestawił w swoich dziełach okropności wojny, jakich dopuszczali się francuscy żołnierze podczas Kampanii Napoleońskiej w Hiszpanii. Wraz z francuskimi żołnierzami byli również żołnierze polscy, którzy musieli się przyglądać tym okropnościom i mieli straszne wyrzuty sumienia, że walczą o niepodległość swojego kraju kosztem innego narodu.

Armia Demonów to piosenka pokazująca cienką granicę pomiędzy byciem żołnierzem, a zbrodniarzem wojennym. Cienką granicę pomiędzy prawdą a fałszem. Piosenka opisuje co dzieje się we wnętrzu człowieka, którego dotyka wojna, która jest wielką niesprawiedliwością. Żołnierze polscy uczestnicząc w misjach ekspedycyjnych Napoleona mieli wrażenie, że za swoją niepodległość zaprzedali dusze.Piosenka posiada również wymiar współczesny ponieważ polscy żołnierze, również uczestniczą misjach poza granicami kraju - przy boku innego imperium.

Piosenka jest najnowszą propozycją z repertuaru zespołu MAGNETAR.

O zespole zrobiło się głośnio w zeszłym roku, kiedy nagrał piosenkę Vivat Biało-Czerwoni z okazji Święta Niepodległości.

Autorem słów i muzyki jest Łukasz „LukaN" Zakrzewski lider zespołu MAGNETAR.

Aranż opracował wybitny muzyk, wirtuoz gitary Radek Chwieralski

Słowa:

Powstaliśmy z popiołów wojny i łez
Wszystko było na rozkaz, na tak jest
Przepełnieni żarem krwi swej
Którą rozlaliśmy podczas wojny tej
Sprzedaliśmy dusze za wieczny strach
Sprzedaliśmy miłość za pożogi żar
Sprzedaliśmy domy za wieczny chłód
Sprzedaliśmy pokój za nieznany grób

Ref.

Gdzie jest ten świat?- my go pogrzebaliśmy
Gdzie jest nasz wróg?- wrogiem się staliśmy
Gdzie jest ten kraj, za który giniemy?
Gdzie jest ten raj, który poszukujemy?
Z żołnierzy staliśmy się przestępcami
Z wyzwolicieli staliśmy się katami
Z niosących wolność- zniewolenie
Z niosących pokój- cierpienie