Projekt jest jeszcze na wstępnym etapie, bo idea zaopatrzenia weteranów w specjalistyczne rowery pojawiła się niedawno, na kieleckich targach zbrojeniowych. To wtedy doszło do wstępnego porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju i Bumarem, który postanowił odpowiedzieć na potrzeby żołnierzy.

- Podczas spotkania z władzami stowarzyszenia wiceprezes Bumaru Marcin Idzik zadeklarował pomoc rannym weteranom w pozyskaniu specjalnych rowerów, dzięki którym mogliby uczestniczyć w imprezach sportowych, ale przede wszystkim służyłyby im do rehabilitacji - mówi Marcin Górka, pełnomocnik zarządu Bumaru ds. PR. Jak podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", na obecnym etapie niezbędne jest poczynienie rozpoznania zarówno potrzeb, jak i źródeł pozyskania sprzętu. Chodzi o to, aby pozyskać sprzęt dobrej jakości, zachowując przy tym rozsądną cenę. Tego rodzaju specjalistyczne rowery są dostępne na rynku, ale kosztują nawet kilka tysięcy dolarów. Z uwagi na koszty sprzęt musi trafić do osób, które będą go wykorzystywały nie tylko okazjonalnie, ale na co dzień, w celach rehabilitacyjnych czy też sportowych. Stąd pierwsza transza ma obejmować kilka sztuk, a w miarę potrzeb program będzie poszerzany. Niewykluczone, że korzystnym rozwiązaniem okaże się produkcja krajowa takiego roweru lub pozyskanie go od organizacji sojuszniczych dysponujących takim sprzętem. W tym zakresie analizowane jest szerokie spektrum działań, włącznie z możliwością renowacji używanego sprzętu. Na razie jednak ta kwestia wciąż jest w fazie rozważań.

- Kwestia, w jaki sposób ranni otrzymają rowery, pozostaje na razie otwarta. Trzeba rozpoznać, czy sprzęt będziemy mogli zrobić sami, czy trzeba go będzie kupić, czy może pozyskać od organizacji, które działają w armiach sojuszniczych, a takim sprzętem już dysponują - tłumaczy Marcin Górka. Władze Bumaru mają nadzieję, że pierwsze rowery trafią do odbiorców jeszcze przed Dniem Weterana, którego obchody przypadają w maju.

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/wp/9681,rower-dla-weterana.html stan na 2012.09.12