Na miejscu zdarzenia rannemu żołnierzowi została udzielona natychmiastowa pomoc medyczna. Wezwany został śmigłowiec ewakuacji medycznej, który przetransportował rannego do szpitala w bazie Ghazni. Jego stan lekarze oceniają jako stabilny.

*****

Starszy szeregowy Paweł Ordyński pełnił służbę wojskową na stanowisku kierowcy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej od 2004 roku. Był bardzo dobrym wojskowym specjalistą ze specjalistycznymi uprawnieniami. To była jego czwarta misja zagraniczna. Wcześniej służył na Bałkanach oraz dwukrotnie w Afganistanie (w latach 2008 – 2009). Miał 29 lat, osierocił syna.polak

 

Rodzina zmarłego żołnierza oraz rodzina rannego zostały powiadomione o zdarzeniu.

 

Improwizowane ładunki wybuchowe to obok ataków przy użyciu broni małokalibrowej najpoważniejsze zagrożenie zarówno dla naszych żołnierzy, jak i afgańskich cywilów. Sporo takich ładunków udaje nam się wykrywać i neutralizować. Niestety, jak widać, nie wszystkie – podkreśla mjr Pietrzak.

St. szer. Ordyński jest drugim żołnierzem, który zginął w Afganistanie od początku roku. 23.stycznia talibowie zastrzelili dowódcę grupy szturmowej GROM, kpt Krzysztofa Woźniaka. Oficer zginął, kiedy jego grupa wkroczyła do domu, w którym ukrywali się rebelianci.

- Talibowie nasilili swoje działania, ponieważ poprawiła się pogoda – tłumaczy mjr Pietrzak. Każdy taki zamach starają się wykorzystywać propagandowo, często fałszując dane o ofiarach. Krótko po dzisiejszym ataku rzecznik rebeliantów Abdulgahar Balkhi napisał na Twitterze: ,,Czterech polskich najeźdźców zabitych, a trzech rannych dziś w południe, kiedy bomba zniszczyła ich czołg w Qala Amo koło Ghazni".

Talibowie do przeprowadzania zamachów wykorzystują także nowe techniki. Kilka tygodni temu pisaliśmy o taktyce polegającej na umieszczaniu ładunków w rowerach i rikszach, które następnie są zostawiane na ruchliwych ulicach, bądź placach.

 

Źródło: http://www.do.wp.mil.pl/aktualnosc.php?idaktualnosc=3316 target="cel"   http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6999?t=Polski-zolnierz-zginal-w-Afganistanie target="cel"

<< Lista aktualności