Koncert poprzedziła prezentacja wystawy pt. „Etos żołnierza polskiego w misjach poza granicami kraju”, której ekspozycja miała miejsce na placu przed Urzędem Miasta.

 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego rozpoczął o godz. 18 uroczysty koncert i jednocześnie przeniósł wszystkich zgromadzonych gości w najznamienitsze arkana naszej narodowej historii. Od „My, Pierwsza Brygada” do „Czerwonych Maków na Monte Cassino” rozbrzmiewała echem znakomitego wykonania przeszłość. Nie zabrakło także muzyki filmowej – niepowtarzalna ścieżka dźwiękowa autorstwa Ennio Morricone do filmu „Misja” czy polonez utrwalony w adaptacji filmowej „Pana Tadeusza” - w najgłębszym tego słowa znaczeniu wzruszały.

Pięknie o darach losu zaśpiewał Ryszard Rynkowski – ikona polskiej muzyki współczesnej. Odbył swoistą podróż po najważniejszych wartościach, bez których nie ma spełnionego istnienia tu i teraz… „Wyśpiewał” Miłość, Czas, Rodzinę i Życie. Jako artysta wielkiego formatu potrafił pochylić się nad losem rodzin tych, którzy nie powrócili i z wielką empatią leczyć podczas koncertu tę bolesną pamięć o zmarłych.

Na zakończenie miała miejsce premiera utworu „Łukasz Górewicz Project” w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra. Staliśmy się świadkami prezentacji multimedialnej, która oddała hołd i cześć Ich pamięci, Ich, których już nie ma tu i teraz, a którzy żyją w naszych umysłach i sercach. Ich… Kuby, Krystiana, Pawła… i wielu, wielu innych…

Pamiętamy. Bo pamięć ma tę szczególną moc, że dzięki niej wszyscy jesteśmy nadal razem…

<< Lista aktualności