Święto weterana jest bardzo istotne dla wszystkich żołnierzy, ale myślę, że i dla całego społeczeństwa.” – powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

W niedzielę 29 maja br. w Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. O godz. 9.20 podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, razem z delegacjami weteranów oraz przedstawicielami kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP, złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, znajdującym się obok Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytano Apel Pamięci oraz złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W godzinach 14.00 - 18.00 na placu Marszałka J. Piłsudskiego zorganizowany został Piknik Weterana, podczas którego prezentowano sprzęt i wyposażenie żołnierzy WP, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu oraz wystawy okolicznościowe i występy artystyczne orkiestr wojskowych i zespołów wokalnych.

Współczesny świat jest przepełniony agresją, a Wasze zadania, jeżeli chodzi o obronę naszej Ojczyzny, nie dotyczą tylko i wyłącznie naszego państwa. Pełnicie często odpowiedzialną służbę poza granicami naszego kraju, przelewając niejednokrotnie krew, oddając swoje zdrowie. Dlatego tak istotne jest, żebyśmy zawsze o Was pamiętali.” – powiedział do weteranów obecnych na placu Piłsudskiego podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

Częstokroć sprawdzenie się w boju, kiedy trzeba narazić własne życie, zdrowie, jest czasem najwyższej próby dla Was.” – podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister Bartłomiej Grabski.

Zwracając się do weteranów wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot powiedział: „Nasze bezpieczeństwo tu, w kraju, tak bardzo współzależy od zdarzeń, które dzieją się poza granicami. Dlatego Wasze misje są tak ważne.
Bezpośrednio po zakończeniu ceremonii delegacje weteranów i goście przeszli ulicami Warszawy – ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowym – do Arkad Kubickiego. O godz. 14.00 w Arkadach Kubickiego rozpoczęło się okolicznościowe spotkanie z weteranami, podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom zawodów strzeleckich.
Źródło: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/obchody-dnia-weterana-g2016-05-29/