Medal za Chwalebną Służbę NATO otrzymał nasz kolega, weteran poszkodowany, ppłk Marcin Przybylski z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Sekretarz Sojuszu Północnoatlantyckiego docenił go za pracę przy zbieraniu i analizie danych na temat wojsk w Afganistanie. Dzięki temu udało się sprawnie przekształcić misję z bojowej w doradczą.

Medal to ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Ma on dla mnie tym większe znaczenie, że jestem jednym z niewielu Polaków, którzy go otrzymali – podkreśla ppłk Marcin Przybylski. – W Afganistanie po prostu wykonywałem swoją pracę. Nic z tego co zrobiłem nie byłoby możliwe bez wsparcia kolegów z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, z którymi byłem na misji – dodaje. Odznaczenie wręczył mu podczas obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych w korpusie szef jego sztabu, gen. Lutz Niemann. Ppłk Przybylski ma 39 lat. W szczecińskim korpusie służy od czterech. Został doceniony za pracę w wydziale planowania Połączonego Dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia i Bezpieczeństwa w Kabulu. Kierował tam komórką, która odpowiadała za zbieranie i analizę danych na temat liczebności oraz rozlokowania wojsk sojuszniczych. – Podpułkownik Przybylski podróżował pomiędzy bazami rozsianymi po całym terytorium Afganistanu. Przemieszczał się zarówno drogą powietrzną, jak i lądową – mówi mjr Zbigniew Garbacz z sekcji prasowej szczecińskiego korpusu i podkreśla, że z powodu aktywności rebeliantów wiązało się to ze sporym ryzykiem. Przedsięwzięcie realizowane było w kluczowym momencie dla sił sojuszniczych. Końca dobiegała właśnie trwająca wiele lat misja bojowa ISAF, która za chwilę miała zostać przekształcona w doradczą misję „Resolute Support”. NATO przygotowywało się do wycofania z Afganistanu ogromnej liczby żołnierzy, sprzętu i wyposażenia. – Była to największa i najtrudniejsza operacja w historii Sojuszu. Stanowiła olbrzymie wyzwanie dla logistyków wszystkich szczebli. Jej sprawne przeprowadzenie nie byłoby możliwe bez pracy komórki podlegającej ppłk Przybylskiemu – podkreśla mjr Garbacz.

Medal za Chwalebną Służbę NATO (z ang. Meritorious Service Medal) to najwyższe odznaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyznaje je Sekretarz Generalny NATO, który sam podpisuje nominację. Mogą go otrzymać zarówno żołnierze, jak i cywile pracujący na rzecz armii. Prestiżowy medal został wykonany ze srebra. Ma średnicę 35 milimetrów. Na awersie widnieje godło NATO oraz wieniec z gałązek oliwnych. Rewers zdobi między innymi napis „W służbie pokoju i wolności”, wykonany w dwóch językach: angielskim i francuskim. Odznaczenie zawieszone jest na błękitno-białej wstędze. The NATO Meritorious Service Medal został ustanowiony w 2003 roku. Do tej pory zostało nim uhonorowanych blisko 150 osób. Wśród nich znalazło się zaledwie kilku Polaków. Za zasługi podczas misji Sojuszu można również otrzymać odlany z brązu Medal NATO. Jest to jednak odznaczenie mniej prestiżowe.

 

Łukasz Zalesiński

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/17690?t=Polak-odznaczony-Medalem-za-Chwalebna-Sluzbe-NATO

<< Lista aktualności