Pięciu polskich żołnierzy zgineło w Afganistanie

smiercPięciu polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie w prowincji Ghazni. Do ataku przyznali się talibowie. NATO oficjalnie potwierdziło atak.

Do tragedii doszło w wyniku eksplozji miny pułapki. Żołnierze, którzy zginęli, służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej – poinformowało Dowództwo Operacyjne SZ. Trwa powiadamianie rodzin zabitych.

Jechali oni w grupie 30 pojazdów. Udawali się na otwarcie mauzoleum, które jest jednym z projektów ufundowanym przez Polaków.

- Do ataku doszło dnia 21.12.2011 r. około 10.30 czasu polskiego, na głównej drodze oznaczonej jako Highway 1, którą jechał patrol zespołu odbudowy prowincji - powiedział rzecznik Dowództwa Operacyjnego ppłk Mirosław Ochyra.

Żołnierze zajmujący się projektami odbudowy jechali do miejscowości Razzak, sprawdzić postęp prac przy mauzoleum. Gdy wjechali w teren zurbanizowany, nastąpił atak z użyciem improwizowanego ładunku wybuchowego. Jego siłę wojsko szacuje na 100 kg. Mina eksplodowała pod pojazdem, którym jechali żołnierze ochraniający zespół PRT. Rzecznik zaznaczył, że wszyscy zginęli na miejscu. Zniszczony pojazd to M-ATV, czterokołowy opancerzony wóz produkcji amerykańskiej.

To największy atak na polskie siły w Afganistanie. W sumie zginęło tam 36 Polaków, 35 żołnierzy i jeden cywil. Do tej pory najbardziej tragicznym dniem dla polskiej misji był 20 sierpnia 2008 roku - zginęło wówczas trzech polskich żołnierzy.

Polski Kontyngent Wojskowy działa w ramach Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). Uczestniczy w niej około 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, współpracujących z żołnierzami 47 innych państw. Siły ISAF liczą łącznie 130 000 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad dwie trzecie żołnierzy to Amerykanie. Polski kontyngent jest siódmy co do liczebności.

Operacja stabilizacyjna w Afganistanie jest dla Sił Zbrojnych RP jednym z największych wyzwań wojskowych ostatnich lat. Misja realizowana jest w warunkach, które pod względem kulturowym, cywilizacyjnym i klimatycznym całkowicie odbiegają od realiów europejskich.

Sytuacja wewnętrzna w Afganistanie jest wciąż niestabilna. Mimo postępów w dziedzinie politycznej, poziom bezpieczeństwa prowincji afgańskich ciągle jest niezadowalający. W ostatnim czasie nastąpiło wznowienie militarnej działalności talibów na południu i wschodzie Afganistanu oraz odzyskiwanie przez nich wpływów politycznych wśród ludności tych terenów. Odżyły także wewnętrzne konflikty. Coraz bardziej umacnia się władza lokalnych przywódców klanowych, którzy nierzadko powiązani są z narkobiznesem.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pieciu-polskich-zolnierzy-zginelo-w-afganistanie,1,4978775,wiadomosc.html

<< Lista aktualności