DZIELENIE SIĘ DOŚWIADCZENIEM, SZACUNEK I WSPARCIE
POLSCY I MOŁDAWSCY WETERANI WE WSPÓLNYM PROJEKCIE
W dniach 11 – 15.11 2019 roku , w stolicy Mołdawii – Kiszyniowie został zrealizowany projekt Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju ,,RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ”
Po raz pierwszy projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem realizowanego przedsięwzięcia była promocja wizerunku polskiego żołnierza , szczególnie w kontekście udziału w operacjach wojskowych poza granicami państwa. Projekt miał na celu pokazanie jak wiele dobrego Państwo Polskie, Ministerstwo Obrony Narodowej, organizacje społeczne w tym Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, robią na rzecz środowiska weteranów poszkodowanych, weteranów i rodzin poległych na misjach żołnierzy.
W ramach współpracy przy projekcie ze stroną mołdawska realizowany był szereg inicjatyw w tym: konferencje, wykłady, warsztaty i spotkania zarówno w węższym jak i szerszym gronie.
W związku z obchodami Święta Niepodległości, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w okolicznościowym koncercie oraz spotkaniu , zorganizowanym przez ambasadora RP dr Bartłomieja Zdaniuka i Attache Obrony RP kmdr Radosława Malickiego
Mieliśmy okazje zaprezentować dwie wystawy. Pierwszą przygotowana przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, obrazującą udział polskich żołnierzy w misjach i operacjach zagranicznych a także wystawę stowarzyszenia pt. ,,ŻOŁNIERZ- ZAWSZE, MIMO WSZYSTKO”, która przedstawiała sylwetki polskich weteranów , rannych i poszkodowanych.
W spotkaniu polsko – mołdawskim uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji w Mołdawii, w tym Ambasador RP dr Bartłomiej Zdaniuk, oraz Atache Obrony RP kmdr Radosław Malicki, który udzielił wsparcia i wykazał się dużym zaangażowaniem przy organizacji Projektu Razem w Przyszłość. To dzięki jego inicjatywie udało się przeprowadzić wiele spotkań.
Odbiorcami przedsięwzięcia Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych byli przede wszystkim Mołdawianie, w tym: przedstawiciele Armii Narodowej Republiki Mołdawii, dowódca Armii Narodowej gen. bryg. Igor Gorgan, pracownicy władz samorządowych, rządowych, instytucji publicznych, żołnierze i weterani.
W ramach dodatkowych inicjatyw, integracji i budowaniu wspólnych relacji odbył się mecz siatkówki na siedząco polskich weteranów z drużyną mołdawskiej Akademii Wojskowej. Spotkanie ze studentami/kadetami Akademii Wojskowej Sił Zbrojnych, oraz wykłady w Akademii Policyjnej i w 22 Batalionie Sił Pokojowych w Kiszyniowie.
Podczas projektu odbyło się także spotkanie w Centrum Kultury
i Historii Wojskowej z jego dyrektorem i pracownikami oraz przedstawicielami Centrum Upamiętniania Bohaterów Valeriu Balan. Uczestnicy projektu przekazali Polskiej Bibliotece w Kiszyniowie materiały w postaci książek i publikacji, dotyczące polskich weteranów.
W projekcie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych obok weteranów udział wzięli żołnierze i pracownicy resortu ON reprezentujący takie instytucje jak: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 7 Brygada Obrony Wybrzeża.
Zwieńczeniem pobytu w Kiszyniowie było uczestnictwo w spotkaniu zorganizowanym przez mołdawskich weteranów, które miało na celu zacieśnienie kontaktów miedzy nami.
Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju pragnie serdecznie podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych , Polskiej Fundacji Narodowej, oraz wszystkim zaangażowanym w realizację projektu RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ, bez których wsparcia cele projektu nie zostałyby zrealizowane. Mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze nie jeden raz uda nam się razem nieść pomoc naszym podopiecznym.
<< Lista aktualności